1. 1. Prečo trvá Váš tábor 14 dní?

Názory na ideálnu dĺžku tábora nie sú jednotné – do veľkej miery závisí od povahy dieťaťa, ako dlho zvládne prázdninové odlúčenie od rodičov. Ponúkame Vám pár argumentov, ktoré nás po niekoľkoročných skúsenostiach presvedčili udržať si tradíciu dlhších táborov:

  • dva týždne sú časom, za ktorý sa aj bojazlivejšie deti stihnú osmeliť a vytvoriť si skutočné táborové priateľstvá s rovesníkmi aj s vedúcimi,
  • ak sa stane, že ako naschvál sa práve na začiatku tábora rozprší, počas dvoch týždňov je podstatne väčšia šanca, že sa vyčasí a že môžme naplno rozbehnúť všetky veľké sľubované táborové hry, kúpanie sa v bazéne či stavanie vodných mestečiek pri potoku. Na krátky tábor by však mohli deťom ostať iba upršané spomienky,
  • zásadou dobrého táborového programu je jeho pestrosť. Niektorým deťom sa viac páčia športové súťaže, iné rady bojujú o pevnosť a vlajku, alebo hľadajú v lese stratenú Popolušku, samozrejme nemôžu chýbať ani bohaté večerné programy. Keby sme chceli pripraviť tábor plný tých najosvedčenejších hier, nestačili by ani celé dva prázdninové mesiace. No a na skrátenú verziu sa nám niekedy aj dva týždne zdajú málo :o)
2. 2. Možno dieťa v tábore navštíviť?

Zakázať návštevy detí v tábore nie je správnym riešením, pretože vždy sa nájdu dôvody, pre ktoré by sa aj tak robili výnimky. Môžme Vám však popísať, čo všetko sa po odchode rodičov v tábore odohráva:

  • menšie deti sa takmer vždy rozľútostia a spravidla po prvej návšteve začnú túžiť po ďalšej. Väčším deťom sa niekedy rovesníci posmievajú, dokonca ich môžu vylúčiť z partie (dôvodom je samozrejme maskovaná teenagerská žiarlivosť),
  • program, na ktorý sa Vaše dieťa od začiatku tábora tešilo, zrazu odsunie na druhú koľaj a večer pri počúvaní kamarátov zistí, že nezažilo bombastickú aquaparty alebo že si nestihlo pripraviť číslo na večerné vystúpenie,
  • kamaráti z oddielu sa cítia ukrátení, najmä ak rodičia prinesú sladkosti a hračky, o ktoré ostatné deti v tábore svojou šikovnosťou bojujú (už sme zažili dokonca aj čerstvo upečenú voňavú pizzu, ktorú teda museli poriadne závidieť aj vedúci!!! 
  • vedúci musí Vašej návšteve prispôsobovať režim celého oddielu a zo sľúbenej “tajnej špehovacej výpravy po stopách iného oddielu” ostane zrazu náhradné riešenie a všetci nedočkaví špehujúci tušia, že dôvodom je čakanie na odlúčeného táborníka.

Takéto sú naozaj typické scénky, ktoré vídame v táboroch rok čo rok a preto – pokiaľ to naozaj nie je nevyhnutné, skúste sa s dieťaťom zvítať až pri autobuse, ktorý Vám ho, plné spomienok, privezie domov.

3. 3. Môžme dať dieťaťu do tábora mobil?

Môžte, ale tiež to býva spojené aj s množstvom negatívnych zážitkov, preto si radšej túto možnosť premyslite. S mobilmi v tábore sa zatiaľ zmierujeme len pomerne krátko, ale už sme stihli zažiť:

  • mobil a vôbec všetky hodnotnejšie predmety (šperky, rádiá, …) sa v tábore rýchlo stanú dôvodom plaču, ak ich niekto dieťaťu ukradne alebo ak sa pokazia,
  • keď v napínavom športovom boji či pri riešení hlavolamu, ktorým môže deti nájsť poklad zaznie melódia zvonenia mobilu, romantika aj zážitok sú hneď fuč,
  • ak večer príde v najmenšom oddieli zaslzená chvíľka spomienok na maminu (ktorá sa normálne rieši veselou rozprávkou alebo rozprávaním sa s vedúcou či s kamoškami), mobil v ruke a mamin hlas na druhom konci telefónu zmenia krátku chvíľku na zaslzený celý večer. A to by ste neverili, čo všetko také rozľútostené telefonáty dokážu pokaziť!
  • ak má Vaše dieťa mobil a jeho kamaráti nemajú, možno si budú chcieť aj oni zatelefonovať rodičom alebo kamarátom. Tak sa môže stať, že z niekoľko desiatkového € kreditu za dva týždne neostane nič.

A ešte minuloročné skúsenosti so sieťou našich operátorov – signál nebol skoro vôbec, resp. len na niektorých miestach. Preto, ak sa rozhodnete predsalen Vášmu dieťaťu mobilný telefón pribaliť, môže sa stať, že ho na ňom nezastihnete.

4. 4. Koľko peňazí máme dať dieťaťu do tábora?

Závisí to samozrejme najmä od Vás a od toho, ako je Vaše dieťa zvyknuté s peniazmi hospodáriť.

  • Všeobecne však nie je potrebné deťom dávať príliš vysoké vreckové, pretože v tábore majú zabezpečenú stravu 5-krát denne a pitný režim po celý deň. Hračky a darčeky (bez ktorých samozrejme tábor ani nie je táborom) sa dajú získať iba v našich súťažiach a hrách.
  • Na druhej strane by však nebolo Vášmu dieťaťu príjemné, keby si na celodennom výlete všetci kupovali sladkosti, len ono samo by žiadne vreckové nemalo.

Preto odporúčame sumu cca 15 € (451,89 Sk), ktoré môžte dať pri menších deťoch do správy oddielovému vedúcemu (predíde sa tak strate peňazí).

5. 5. Môžu byť ubytovaní súrodenci alebo kamaráti spolu?

Samozrejme, ak sú deti rovesníkmi a radi by zažívali táborové dobrodružstvá aj ubytované vedľa seba, žiaden problém. Ťažšie je to však v prípade väčších vekových rozdielov medzi deťmi. Menší súrodenec má v staršom oporu a rodičia ho často pošlú do tábora s podmienkou, že starší ho bude mať stále pod ochrannými krídlami. Ako však ubytovať napr. 7 a 14 ročné sestry, aby to v tábore bolo predsalen trochu iné ako doma? Keď 14 ročné baby chcú večer dlhšie klebetiť a navyše o veciach, ktoré nechcú rozoberať pred malými deťmi, ako sa bude potom cítiť mladšia sestrička? Alebo máme ubytovať 14 ročnú slečnu na izbu k dvom 7 ročným? No, úprimne – asi by tam väčšinu času aj tak netrávila.

Rozdelenie detí do dievčenských a chlapčenských oddielov robievame v tábore vždy podľa veku, aj kvôli tomu, aby sme predišli problémom s ubytovávaním detí (oddiel býva totiž podľa možností v susedných izbách). Program tábora je však postavený v mnohých hrách tak, že sa oddiely miešajú, vytvárajú sa skupinky, v ktorých deti vždy spoznajú nových kamarátov z iných oddielov…

Vo veciach Vašich požiadaviek na ubytovanie detí (ktoré nám môžete napísať priamo do prihlášky) sa snažíme vyjsť vždy maximálne v ústrety. Zvážte však, či každá kombinácia ubytovania bude Vašim deťom príjemná.

6. 6. Ako sa môžem so svojim dieťaťom počas tábora skontaktovať?

Počas odpočinku môžete telefonovať na táborový telefón (0905 666 016). Vedúci/a ktorá zdvihne sa s Vami dohodne, aby ste zavolali o 5 až 10 minút, alebo môžete na linke počkať kým Vaše dieťa zavoláme k telefónu.

Ak by sa stalo čokoľvek VEĽMI vážne, môžte nechať odkaz resp. poslať SMS.

Ak Vám náhodou nezdvihneme je to preto že sa s vašimi ratolesťami hráme :) určite sa ozveme neskôr. 

7. 7. Aké veci máme dieťaťu zabaliť, aby mu nič nechýbalo?

Cestovné tašky

  1. veľká cestovná taška, ruksak alebo kufor (vedúci menším deťom s nosením tašiek určite pomôžu)
  2. menší ruksak na celodenné výlety

Oblečenie (na 14-denný tábor):

Zoznam oblečenia na stiahnutie (PDF)

  1. športové oblečenie: 6 ks krátke tričká, 2 ks tričká s dlhým rukávom prípadne flanelová košeľa, 2 ks krátke nohavice, 2 ks tepláky, 1 ks hrubší sveter, 1 ks teplejšie nohavice, 1 ks pyžamo
  2. oblečenie do dažďa (pršiplášť, gumáky)
  3. ostané oblečenie podľa vlastného uváženia – napr. slušnejšie oblečenie na diskotéky, večerný program, celodenný výlet
  4. spodnej bielizne a ponožiek radšej zabaľte deťom viac, aby si počas tábora nemuseli nič prať

Obuv:

1-2 ks športová obuv (tenisky), 1 ks nepremokavá obuv (kožené tenisky alebo turistické topánky), prezúvky

Osobné potreby:

hygienické potreby + uterák, obálky, známky a listový papier (menším deťom môžete na obálky predpísať adresy)